Stručná historie nástroje

Samotný Emmett Chapman na svých stránkách píše toto:

Vytvořil jsem zbrusu nový strunný hudební nástroj proto, abych naplno využil potenciálu vlastní metody hry zvané „tapping“, kterou jsem používal na své kytaře. Potřeboval jsem nástroj, který bude mít pouze hmatník dostatečně velký na to, aby měl na sobě potřebné množství pražců a také strun a aby se na něj dalo hrát oběma rukama současně. Moje veškeré úsilí se soustředilo pouze na tento cíl.

Stick, jako příslušník rodiny strunných nástrojů, představoval revoluční techniku hry podobné hře na piáno, ovšem přímo na struny. Měl mnohem delší sustain než kytara a jeho zvuk zněl extrémně perkusivně. „Bubnování“ prsty na struny produkovalo ostrý rytmický zvuk. Stejně tak silný a výrazný basový zvuk. Spojením technik čtyř nástrojů, kytary, piána, basy a bicích, se zrodil tento nástroj.

Tapping jsem vynalezl již dříve, než byl vyroben první Stick. Hrál jsem tímto způsobem na svoji kytaru už v roce 1969. Žádný známý kytarista, nebo basista nikdy před tím nepoužil tři základní techniky hry a čtyři techniky prstokladu najednou v tu samou chvíli a navíc oběma rukama při své hře. Bylo to naprosto unikátní, přirozené a logické. Obě ruce  rovnoběžně s pražci, kolmo na struny, prsty obou rukou vyplňovaly mezery mezi vybranými pražci.

Přesně toto je přirozená poloha levé ruky hráče na kytary všech druhů. Já jsem použil obě ruce, každou z jedné strany hmatníku a začal jsem tuto metodu používat, předvádět, učit a zároveň vynalézat a vyrábět úplně nový nástroj, abych potenciál ukrytý v této metodě naplno využil.

V roce 1970 jsem hrával po klubech v L.A. s jazzovým kytaristou Barneym Kesselem. Díky této metodě jsem hrál nezávisle basy, akordy i melodii na mojí upravenou kytaru. Pak jsem si vyrobil novou verzi, tentokrát už bez těla, a nazval jsem ji “The Electric Stick“ – elektrická tyč. Rafinovanost nástroje i metody hry jsem následně předvedl i v televizní show “What’s My Line“. Bylo to v národní televizi v roce 1974.

Stick Enterprices byla založena ve stejném roce za jediným účelem. Vyrábět a prodávat Stick. Od té doby jsme provedli mnohá vylepšení a vytvořili celou škálu nástrojů, například 8, 10 a 12 strunné verze a také spoustu doplňků.

 

Emmett Chapman, President, 
Stick Enterprises, Inc.